Dawka zdrowia: Nigdy nie odstawiaj leków na zaburzenia psychiczne na własną rękę

Fundacja Zdrowego Postępu
Nov 15, 2024By Fundacja Zdrowego Postępu


Nie ma leku, który nie miałby działań niepożądanych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której np. 2 mln ludzi zażywa w tej samej chwili dawkę aspiryny i statystycznie na pewno u kogoś wystąpi zdarzenie niepożądane. Matematyki nie oszukamy. Paniczny lęk przed działaniami niepożądanymi leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych wynika z tego, jak zakrzywiony i błędny mamy obraz leczenia psychiatrycznego i samych chorób psychiatrycznych.

- w rozmowie z Joanną Bogdanowicz-Antos z Fundacji Zdrowego Postępu zaznacza Kamil Ziaja, badacz, doktorant w Istituto Italiano di Tecnologia, członek Grupy ds. Chorób Rzadkich przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, a także Członek Rady Doradczej naszej Fundacji.

W tym odcinku “Dawki Zdrowia” wspólnie z ekspertem poruszamy tematy:

🔵Czy leki przeciwdepresyjne faktycznie mogą zmienić charakter chorego?

🔵Czy leki przeciwdepresyjne uzależniają pacjenta?

🔵Czy po odstawieniu leków na zaburzenia psychiczne wszystkie objawy choroby wrócą? 

🔵 Czy wszystkie leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe mają działania niepożądane takie jak: spadek libido, otępienie czy przyrost wagi?

🔵 Czy obecne leki przeciwdepresyjne mają wpływ na ciążę i karmienie piersią?

“Dawka zdrowia” to cykl rozmów edukacyjnych, zainicjowanych przez Fundację Zdrowego Postępu, w których eksperci z dziedziny medycyny odpowiadają na 5 najtrudniejszych pytań dotyczących wybranych chorób cywilizacyjnych. Krótka forma, wysoki poziom merytoryczny i treściwe odpowiedzi charakteryzują każdy odcinek naszego webinaru.

Odcinek dostępny na YT i Spotify.