Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych

Jak zauważyć i jak reagować na objawy kryzysu psychicznego w social mediach?

„Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych” to wyjątkowy przewodnik, który pokazuje, jak dostrzegać sygnały kryzysu w przestrzeni online, pomagać w sposób przemyślany i empatyczny oraz jakich reakcji unikać, by nie stygmatyzować czy bagatelizować problemu. Celem Kodeksu jest edukacja użytkowników mediów społecznościowych na temat zdrowia psychicznego i skutecznych sposobów wsparcia w kryzysie psychicznym oraz budowanie wrażliwości w_przestrzeni cyfrowej, opartej na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu.

Na jaką potrzebę odpowiada projekt?

Media społecznościowe to dziś nasza codzienność – korzysta z nich niemal 28 milionów Polaków (66% populacji), a liczba ta wciąż rośnie. Statystyczny użytkownik spędza w nich 14% swojego aktywnego dnia, czyli zgodnie z najnowszymi badaniami 2 godz. 23 min, a młodzież w wieku 16-24 lat – nawet 20% aktywnego dnia.

Jednak dynamiczny rozwój social mediów przynosi nie tylko możliwości, ale również wyzwania, w tym coraz częstsze sygnały kryzysów psychicznych widocznych wśród użytkowników sieci. Liczby nie pozostawiają złudzeń, statystycznie aż co 4. z nas na jakimś etapie życia będzie zmagać się z trudnościami psychicznymi wymagającymi wsparcia ze strony profesjonalistów. 

Odpowiadając na ten problem, Fundacja Zdrowego Postępu, we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia psychicznego, stworzyła „Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych”. 

Co znajdziesz w "Kodeksie Wrażliwości w mediach społecznościowych"?

Po czym poznać objawy kryzysu psychicznego w mediach społecznościowych?

Po czym poznać objawy kryzysu psychicznego w mediach społecznościowych?

Identyfikacja oznak kryzysu psychicznego w mediach społecznościowych wymaga wrażliwości, empatii oraz umiejętności dostrzegania subtelnych zmian w zachowaniu użytkowników. Choć takie sygnały mogą być trudne do zauważenia, istnieją pewne wskaźniki, które mogą sugerować, że dana osoba doświadcza trudności i potrzebuje wsparcia. Więcej informacji znajdziesz w "Kodeksie Wrażliwości".

Jak reagować i jak NIE reagować na objawy kryzysu psychicznego?

Jak reagować i jak NIE reagować na objawy kryzysu psychicznego?

Reagowanie na kryzys psychiczny wymaga delikatności i uważności. Najważniejsze jest, aby kontaktować się z osobą w kryzysie w sposób, który nie naraża jej na wstyd czy presję. Jednocześnie choć chęć pomocy może być szczera, to niektóre reakcje mogą zaszkodzić bardziej niż pomóc, dlatego w "Kodeksie wrażliwości" znajdziesz też praktyczne wskazówki, w jaki sposób reagować na objawy kryzysu psychicznego oraz jak tego nie robić.

Gdzie pokierować po wsparcie?

Gdzie pokierować po wsparcie?

Ważnym elementem "Kodeksu Wrażliwości" jest także wskazanie działań, których warto unikać, aby nie pogorszyć stanu emocjonalnego osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. Kodeks udziela również wskazówek, gdzie kierować osoby potrzebujące wsparcia – do jakich specjalistów, placówek, organizacji czy linii pomocowych. Zajrzyj do ostatniego rozdziału Kodeksu po więcej informacji.

 

 

Partnerzy Kodeksu Wrażliwości

Inicjatorem „Kodeksu Wrażliwości w mediach społecznościowych” jest Fundacja Zdrowego Postępu. Głównym Partnerem projektu zostało Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth. Udział w projekcie wzięli eksperci: prof. dr hab. n. o zdr. Ewa Mojs, prof. dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz, dr n. med. Sławomir Murawiec, mgr Sylwia Rozbicka, mgr Agata Lamparska, mgr Anna Grzywacz-Czarnecka, mgr Krzysztof Adamkiewicz, mgr Grzegorz Dąbrowski, mgr Bartłomiej Łepek, mgr Maja Kamińska, mgr Damian Paradowski (założyciele profilu Uważne Głowy).

Patronat nad projektem objęli: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Fundacja Dbam o swój zasięg.

Pobierz Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościwych

Ściągnij ten wyjątkowy przewodnik który pokazuje, jak dostrzegać sygnały kryzysu w przestrzeni online, pomagać w sposób przemyślany i empatyczny oraz jakich reakcji unikać, by nie stygmatyzować czy bagatelizować problemu. 

Używamy plików cookie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszych witryn internetowych, zgodnie z dostępną na stronie Polityką Prywatności.