Uroczyste otwarcie wystawy edukacyjnej "Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź TO"
Wielkie otwarcie wystawy edukacyjnej “Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź TO”, której jako Fundacja Zdrowego Postępu jesteśmy twórcami - za nami! Z inicjatywy posła Marcina Józefaciuka, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Mężczyzn, który zaprosił nas do tworzenia tego projektu, w dniach 18-22.11.2024 r. wystawa będzie możliwa do zwiedzenia w Sejmie RP.
Wystawa edukacyjna “Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź to” powstała przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji i ma na celu
🔵przełamanie barier związanych z profilaktyką nowotworów męskich i w dobie rosnącej liczby przypadków chorób cywilizacyjnych, do których należą nowotwory,
🔵 oraz zwrócenie uwagi na konieczność prewencji, wczesnego wykrywania, diagnozowania i skutecznego leczenia nowotworów męskich.
Koncepcja zdjęć użytych podczas naszej wystawy opiera się na silnej symbolice, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem ignorowania przez mężczyzn wczesnych objawów nowotworów męskich.
Każda fotografia przedstawia wygenerowaną przez sztuczną inteligencję interpretację sylwetek bohaterów i bohaterek wystawy na tle abstrakcyjnych kompozycji, które przypominają kolorowe tusze w wodzie. Te barwne, rozwiewające się wzory wokół postaci symbolizują niewidoczne lub nieuciążliwe symptomy nowotworów, rozprzestrzeniające się po ciele i niestety tak często ignorowane przez mężczyzn, co prowadzi do odwlekania decyzji o wybraniu się do lekarza i tym samym zmniejszeniu szansy na skuteczne leczenie.
Tło zdjęć jest celowo abstrakcyjne, aby oddać ulotność i pozorną niewinność pierwszych objawów, które mogą wydawać się niegroźne, a nawet łatwe do zbagatelizowania. Tak jak kolorowe tusze rozprzestrzeniają się w wodzie, tworząc piękne i ulotne wzory, tak samo wczesne symptomy chorób mogą zostać przeoczone lub zignorowane. To także nawiązanie do dymu papierosowego, kojarzonego z negatywnym konsekwencjami, ale jednak szybko znikającego wokół palacza, co symbolizuje skłonność do ignorowania zagrożeń i lekceważenia długoterminowych skutków dla zdrowia.
Fotografie mają na celu skłonienie widzów do refleksji nad tym, jak łatwo można przeoczyć lub zignorować sygnały, które daje nam nasze ciało. Poprzez ukazanie tej delikatnej, abstrakcyjnej otoczki wokół postaci, chcemy podkreślić, że regularne badania i wczesna diagnostyka są kluczowe dla skutecznego leczenia nowotworów. Każda z tych kompozycji ma zmusić mężczyzn do zaprzestania odwlekania decyzji o wizycie u lekarza.
Koncepcja wystawy została przygotowana z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji, a do użyczenia swojego wizerunku na potrzeby wygenerowania zdjęć przez AI zostali zaproszeni posłanki i posłowie Sejmu RP angażujący się na rzecz diagnostyki onkologicznej i zdrowia mężczyzn, jak również eksperci kliniczni oraz pacjent chorujący na raka prostaty, Piotr Fonrobert, Członek Zarządu Fundacji Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Wystawa nie powstałaby także bez wsparcia Johnson&Johnson Innovative Medicine, za które dziękujemy!