Światowy Dzień Choroby Parkinsona w obliczu wyzwań z dostępem do programu lekowego B.90

Fundacja Zdrowego Postępu
Apr 11, 2025By Fundacja Zdrowego Postępu

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Jak każdy dzień poświęcony wybranej chorobie, ma na celu edukować, budować świadomość na temat objawów, roli profilaktyki, wczesnej diagnostyki i leczenia oraz wyrażać wsparcie dla chorych.

Jednocześnie chcemy przy okazji tego dnia zwrócić uwagę, że w wielu regionach Polski system opieki zdrowotnej nie nadąża za potrzebami chorych na Parkinsona. Pomimo, że formalnie nie ma ograniczeń związanych z kontraktowaniem z NFZ, problemem staje się pojemność tych ośrodków i dostęp pacjentów do leczenia. 

Wspólnie ze Stowarzyszeniem PARK ON i p. Urszulą, od kilku tygodni nagłaśniamy ten temat i nie ustajemy we wspólnych wysiłkach, by to zmienić. By dni takie jak dzisiaj chorzy na Parkinsona mogli obchodzić z pełnym dostępem do leczenia, które zapewnia program lekowy.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym materiałem w tej sprawie, wywiadem z prof. dr hab. n. med. Dariuszem Koziorowskim dla portalu Medonet.pl i onet.pl

Kończy się to tak, że mam pacjenta, który kwalifikuje się do głębokiej stymulacji mózgu, ale ponieważ NFZ finansuje tylko wszczepienie stymulatora, pacjent rezygnuje, bo nie ma poradni stymulatorowych, w której by go prowadzono. To jest niepojęte, że dajemy pacjentowi rolls-royce’a, mamy świetnych specjalistów, którzy są w stanie go "serwisować", a nie ma miejsca, gdzie takie świadczenie byłoby realizowane i finansowane. Podobnie jest z programem lekowym, do którego trzeba zatrudnić lekarzy, pielęgniarki, wykupić bardzo drogie leki, za które NFZ pieniądze zwraca z dużym opóźnieniem. Duże koszty, trudne do oszacowania zyski, jeśli w ogóle będą. Dla szpitala bardziej opłacalne jest przyjęcie większej liczby pacjentów np. udarowych, bo takie świadczenie jest lepiej wyceniane. Potrzebna jest więc gruntowna zmiana systemowa, by każdy pacjent mógł swobodnie korzystać z tego, co mu oferujemy, by zapanować nad chorobą i zwiększyć jakość życia z nią

- tłumaczy prof. dr. hab. n. med. Dariusz Koziorowski.