Dawka Zdrowia: Każda choroba jest wyjątkowa i dlatego nie ma jednego leczenia dla wszystkich

Fundacja Zdrowego Postępu
Sep 04, 2024By Fundacja Zdrowego Postępu

Zdaję sobie sprawę, że choroba przewlekła i związana z nią konieczność przyjmowania leków przez całe życie może brzmieć dla pacjenta przerażająco. Ale jak sobie na spokojnie pomyślimy, to chociaż nadal wiele chorób przewlekłych jest obecnie nieuleczalnych, to dysponujemy takimi narzędziami farmakologicznymi, że możemy dobrze zarządzać swoją chorobą i prowadzić normalne życie bez dolegliwości. Musimy tylko przestrzegać wytycznych terapeutycznych i pamiętać o zażywaniu leków, a to chyba nie jest zbyt wysoka cena?

- w rozmowie z Joanną Bogdanowicz-Antos z Fundacji Zdrowego Postępu tłumaczy Kamil Ziaja, badacz, doktorant w Istituto Italiano di Tecnologia, członek Grupy ds. Chorób Rzadkich przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, a także Członek Rady Doradczej naszej Fundacji.

W tym odcinku “Dawki Zdrowia” wspólnie z ekspertką poruszamy tematy:

🔵Dlaczego pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego boją się statyn? 
🔵Czy to prawda, że nawet po uregulowaniu nadciśnienia tętniczego, pacjent musi przyjmować leki do końca życia i jeżeli tak, to dlaczego?
🔵Czy naprawdę jest tak wiele działań niepożądanych leków na alergie, które powstrzymują pacjentów od leczenia?
🔵Na czym polega mechanizm działania leków na cukrzycę, których efektem jest redukcja masy ciała i czy słusznie pacjenci nie mają obaw przed ich stosowaniem?
🔵A także czy suplementy diety leczą? Jaki wpływ na nasz organizm ma ich nadużywanie? I czy warto przyjmować sławną w mediach społecznościowych "kurkuminę"?

“Dawka zdrowia” to cykl rozmów edukacyjnych, zainicjowanych przez Fundację Zdrowego Postępu, w których eksperci z dziedziny medycyny odpowiadają na 5 najtrudniejszych pytań dotyczących wybranych chorób cywilizacyjnych. Krótka forma, wysoki poziom merytoryczny i treściwe odpowiedzi charakteryzują każdy odcinek naszego webinaru.

Odcinek dostępny na YT i Spotify.