Dawka Zdrowia: Kontrola cholesterolu to odpowiedzialność pacjenta, a nie tylko lekarza
Leki to substancje chemiczne, które mają pewne działanie na nasz organizm i są stosowane w konkretnych wskazaniach. My - lekarze dobierając leczenie farmakologiczne rozważamy zawsze korzyści i ryzyko związane z leczeniem. A ryzyko jest zawsze związane z podaniem każdego leku. Czy statyny mają działania niepożądane? Tak, jak każdy lek. Ale to substancje przepisywane przez lekarzy, tylko, jeżeli jest ku temu wskazanie"
- tłumaczy w kolejnym odcinku "Dawki Zdrowia" kardiolog i obesitolog, dr n. med. i n. o zdr. Joanna Bidiuk, w rozmowie z Joanną Bogdanowicz-Antos z Fundacji Zdrowego Postępu.
- Marzę o takim dniu, żeby usłyszeć od pacjentów, że zamiast leków przepisywanych przez lekarzy, boją się alkoholu, bo on daje tyle działań niepożądanych i tym samym - ludzie masowo przestaną pić. Marskość wątroby, ciężka niewydolność serca, przedwczesne otępienie i szereg innych powikłań… To są dopiero działania niepożądane, prawda?
Z tego odcinka dowiecie się także:
❓Czym jest hipercholesterolemia? Jakie badania🩺 powinniśmy wykonać, aby móc ją wykryć?
❓Czy osoby z nadwagą i otyłością powinny być szczególnie czujne co do występowania tej choroby?
❓Dlaczego hipercholesterolemię diagnozuje się akurat w wieku 44 lat?
❓Oraz dlaczego pacjenci boją się statyn i czy to jedyna grupa leków stosowana w leczeniu hipercholesterolemii?
“Dawka zdrowia” to cykl rozmów edukacyjnych, zainicjowanych przez Fundację Zdrowego Postępu, w których eksperci z dziedziny medycyny odpowiadają na 5 najtrudniejszych pytań dotyczących wybranych chorób cywilizacyjnych. Krótka forma, wysoki poziom merytoryczny i treściwe odpowiedzi charakteryzują każdy odcinek naszego webinaru.
Odcinek dostępny na YT i Spotify.
Link do konta edukacyjnego dr n. med. Joanny Bidiuk: [Link]