Fakty TVN: Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona
Pani Agnieszka, Pan Kazimierz, jego żona Czesława, oraz Pan Andrzej - to prawdziwi bohaterowie piątkowego wieczoru. Zgodzili się podzielić w wieczornym wydaniu “Faktów” TVN swoją codziennością z chorobą Parkinsona, ale też przede wszystkim pokazać, jak dramatyczna jest sytuacja chorych, którzy nie mogą skorzystać z programu lekowego B.90.
Wzięli udział w nagraniu dla siebie i innych osób z ch. Parkinsona, czekających na kwalifikację do leczenia oraz na terapię, za co serdecznie wspólnie ze Stowarzyszeniem PARK ON im dziękujemy!
- Nie włączyliśmy żadnego nowego pacjenta, chociaż mamy kilkudziesięciu czekających na kwalifikację do leczenia w ramach programu lekowego B.90 i 12 zakwalifikowanych chorych, z których część czeka od pół roku na otrzymanie terapii.
-tłumaczył w piątkowym materiale red. Marka Nowickiego w Faktach o 19:00, prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha Copernicus w Gdańsku.
Redakcja TVN pokazała też odpowiedź na pismo skierowane do Ministerstwa Zdrowia, w którym MZ sugeruje, że: program B.90 jest realizowany bez problemu. Dlaczego więc pan Andrzej, chory na Parkinsona, pokazujący swoją codzienność z chorobą, mówi: “Zostaliśmy na lodzie?”.
– Czas działa na niekorzyść pacjentów, zwłaszcza tych w zaawansowanej fazie choroby Parkinsona - im dłużej czekają na kwalifikację, tym większe ryzyko, że w wyniku postępujących zaburzeń motorycznych przejdą uraz taki jak np. złamanie kręgosłupa, biodra czy kończyn dolnych. Nie wspominając już o bólu i braku możliwości nawet zdalnego uczestnictwa w rehabilitacji – podkreśla dr Urszula Wyrwińska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON.
- Wspólnie ze Stowarzyszeniem dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON apelujemy o pilne umożliwienie pacjentom z chorobą Parkinsona skorzystania z leczenia dostępnego w ramach NFZ. Brak dostępu do terapii prowadzi nie tylko do szybszej progresji choroby, nieodwracalnych powikłań i pogorszenia jakości życia pacjentów oraz ich rodzin, ale jest też łamaniem praw pacjenta - podkreśla Joanna Bogdanowicz-Antos, Prezes Fundacji Zdrowego Postępu wspólnie z dr Urszulą Wyrwińską ze Stowarzyszenia PARK ON.

"Fakty", TVN, wydanie 11.04.2025, godz. 19.00, red. Marek Nowicki