Media o nas: Od miesięcy czekają na leczenie. "Wielu z naszych pacjentów już by nie żyło"
Jak donosi redakcja Wp.abczdrowie.pl:
Neurolodzy alarmują, że pacjenci z chorobą Parkinsona od miesięcy nie mogą doczekać się na leczenie mimo kwalifikacji do programu lekowego. Tymczasem ryzyko urazów i kalectwa rośnie z każdym dniem. - Jeden z naszych pacjentów po takim upadku złamał kręgosłup. Doszliśmy do absurdalnej i bardzo niebezpiecznej sytuacji.
– podkreśla neurolog prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego, Szpital św. Wojciecha, Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku, członek Krajowej Rady ds. Neurologii.
- NFZ przedstawił nam plan finansowy na 2025 rok i niestety nie uwzględnia on leczenia nowo zakwalifikowanych z chorobą Parkinsona, a tylko w przypadku naszego ośrodka to kilkanaście osób. Kolejne kilkanaście było umówionych na kwalifikację, ale dyrekcja automatycznie te wizyty zawiesiła, skoro nie ma środków finansowych - wskazuje prof. Sławek.
– Skutki takich decyzji dla pacjentów mogą być dramatyczne. - Dochodzi do sytuacji, kiedy ludzie przestali wychodzić z domu, bo boją się upadków. To niestety jedno z najczęstszych powikłań z powodu postępujących zaburzeń równowagi. I nie chodzi tu o zwykłe potłuczenie czy zdarcie kolana. To upadki tak poważne, że dochodzi nawet do złamania kręgosłupa - zaznacza dr Urszula Wyrwińska, Prezes Stowarzyszeniem dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON.
– Wspólnie ze Stowarzyszeniem dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON apelujemy o pilne umożliwienie pacjentom z chorobą Parkinsona skorzystania z leczenia dostępnego w ramach NFZ. Brak dostępu do terapii prowadzi nie tylko do szybszej progresji choroby, nieodwracalnych powikłań i pogorszenia jakości życia pacjentów oraz ich rodzin, ale jest też łamaniem praw pacjenta. Czy polski system ochrony zdrowia nadąży za potrzebami pacjentów? Na razie wielu z nich wciąż czeka – a Parkinson nie czeka na nikogo, dlatego musimy działać - podsumowuje Joanna Bogdanowicz-Antos, Prezes Fundacji Zdrowego Postępu.
Link do artykułu na portalu Wp.abczdrowie.pl [TUTAJ]
Informacja prasowa do pobrania [TUTAJ]
O Stowarzyszeniu dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON
Stowarzyszenie Park On powstało, ponieważ widzieliśmy ogromną potrzebę szeroko pojętego usprawniania osób cierpiących na zwyrodnieniowe choroby mózgu. Stowarzyszenie prowadzi działania na rzecz osób z chorobami zwyrodnieniowymi mózgu i ich opiekunów w zakresie ochrony i promocji zdrowia, opieki i pomocy społecznej, zwiększenia dostępności do najlepszego leczenia oraz aktywności włączających osoby chore i opiekunów do uczestnictwa w życiu społecznym. Dowiedz się więcej: https://parkon.pomorze.pl/
O Fundacji Zdrowego Postępu
Fundacja Zdrowego Postępu powstała w odpowiedzi na narastający kryzys w systemach zdrowotnych, wynikający ze skali występowania chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się m.in. zaburzenia psychiczne, choroby sercowo - naczyniowe, niektóre nowotwory, chorobę otyłościową, cukrzycę, choroby układu pokarmowego czy oddechowego. Zespół Fundacji postawił sobie za cel prowadzenie działań edukacyjnych, które będą kształtować postawy społeczeństwa sprzyjające profilaktyce chorób cywilizacyjnych, a także zachęcać do regularnych badań diagnostycznych i rozpoczynania holistycznych terapii we właściwym czasie. Dowiedz się więcej: www.fundacjazdrowegopostepu.com