Media o nas: Powstało narzędzie, które nauczy reagowania na oznaki kryzysu psychicznego zauważone w sieci
Media społecznościowe to przestrzeń, w której wielu ludzi spędza dziś bardzo dużo czasu. To w nich zawiera się znajomości, podtrzymuje istniejące relacje, dzieli swoimi przeżyciami i opiniami. Przeglądając publikacje znajomych w sieci, można nie tylko zdobyć informacje o tym, jaki aktywności podejmują i co sprawia im radość, ale także dostrzec symptomy trudności emocjonalnych i kryzysów psychicznych.
Z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Fundacji Zdrowego Postępu wynika, że połowa Polaków zauważa w mediach społecznościowych publikacje sugerujące, że osoba, którą obserwują, przechodzi kryzys psychiczny. Jednak aż 61 proc. osób nie wie, jak na niego zareagować.
- donosi red. Rzeczpospolitej w artykule na temat badania społecznego Fundacji Zdrowego Postępu. Przeczytajcie koniecznie artykuł dostępny rp.pl [tutaj].
- Wyniki naszego badania społecznego pokazują, że choć połowa Polaków dostrzega kryzysy psychiczne w mediach społecznościowych, to nadal brakuje nam wiedzy i odwagi, by reagować w sposób wspierający i empatyczny . To dla nas wyraźny sygnał, że edukacja w tym zakresie jest wciąż niezbędna - zarówno wśród młodych, i jak i starszych pokoleń. Jesteśmy właśnie po pierwszych spotkaniach z seniorami i dostrzegamy, że ich wiedza na temat objawów kryzysu psychicznego oraz sposobu reagowania jest mała, co zgadza się z naszym badaniem. Jednocześnie dostrzegamy ich otwartość i chęć korzystania z wiedzy zawartej w “Kodeksie Wrażliwości w mediach społecznościowych” na co dzień. Dlatego jestem dumna, że wspólnie z ekspertami stworzyliśmy narzędzie, które odpowiada na realną społeczną potrzebę i jest odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące tego, jak pomóc i nie bagatelizować problemów ze zdrowiem psychicznym - komtentuje Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu, pomysłodawca „Kodeksu Wrażliwości w mediach społecznościowych”.

Więcej na temat badania społecznego Fundacji Zdrowego Postępu przeczytaj na naszej stronie internetowej [tutaj].